Minden rekordot megdöntött, és 25 ezermilliárd forintnál is nagyobbra hízott az államadósság. Pedig Orbán Viktor épp öt éve hirdette meg az adóssághegy elhordását, és az Alaptörvény is rögzíti, hogy a GDP-arányos államadósságnak évről évre csökkennie kell. Nos, a tavaly év végén GDP-arányos eladósodottság 76,9 százalék volt, most 78 százalék. És nem csak az államadósság forintban kifejezett összege emelkedett: a gazdaság sem izmosodott megfelelően.

 
Okosan a pénzről! Matolcsy György kampányol - Fotó: Varga György, MTI

Persze a kormányzati retorikában az államadósság az előző kormányok felelőtlensége. Ám az utóbbi 5 évben sem lett jobb a helyzet: a jelenlegi kormányzat rendre tovább nyújtózkodik a takarójánál, és minden esztendőben testes költségvetési hiányt termel. Márpedig az államadósság nem más, mint az évgyűrűkként egymásra rakódó deficitek összessége. Igaz, az Államadósság Kezelő Központ nem aggódik túlzottan, nem csoda, hiszen a GDP-arányos eladósodottságot minden évben csupán egyetlen kitüntetett napon, december 31-én mérik.

Ebből következik, hogy az adósságráta jellemzően „orrnehéz”. Azaz év közben elengedik a kezét, hogy szilveszterre valahogy összeügyeskedjenek valamit. Az elmúlt években bevett gyakorlattá vált a kincstári egységes számla, magyarán az „állami buksza” év végi kiürítése. De a jegybank is rendre interveniál ilyenkor, hogy legalább időlegesen erősödjön a forint. És a részben állami kézben lévő „nagykötvényesek”, mint például a MOL, szintén segíthetnek, ha visszaváltanak állampapírokat. Így egyelőre csak kozmetikázás van, megoldás nincs.

Pellengérre állíthatja a jegybankot az EU. A Matolcsy György vezette nemzeti pénzintézet ugyanis számolatlanul költötte a tízmilliárdokat vidéki kastélyra, budavári oktatóközpontra, belvárosi irodaházra, no meg festményre. Az Európai Bizottság Molnár Csaba (a DK brüsszeli képviselője) bejelentésére mozdult rá az MNB pénzügyeire. Amin senki nem tartotta rajta a szemét, ugyanis a jegybank felügyelőbizottságának mandátuma a 2014-es választások után járt le, ám az új grémium csak nemrég állt össze. A bizottságba a parlament a demokratikus ellenzék egy pártjának jelöltjét sem szavazta be, csak „jobbikos ember” kapott ellenzéki helyet.

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!