Költséges, többéves háborúba kezdett az Egyesült Államok az Iszlám Állam (IS) szélsőséges dzsihádista szerveződés ellen, s ezen legfeljebb könnyíthet majd, hogy immár a brit légierő gépei is, ciprusi bázisukról felszállva, parlamenti jóváhagyással támadhatják az IS állásait főleg Irakban, de Szíriában is. Eddig a brit Tornádók felderítő repüléseket végeztek.

 
 

A CNN a háború sajátosságára hívta fel a figyelmet: az Egyesült Államok dollármilliókat költ arra, hogy olyan nehézfegyvereket likvidáljon, amelyekkel korábban az iraki hadsereget fegyverezték fel. Az augusztusi légitámadások óta 41 Humvee harci terepjárót semmisítettek meg. Az USA 30 ezer dolláros bombákkal verte szét ezeket a katonai járműveket, amelyeknek darabja negyedmillió dollár. A csapda: szakértők szerint, ha az USA sikert akar elérni, akkor újra fel kell fegyvereznie az iraki hadsereget, vagyis újabb Humvee-kat küldhetnek Irakba. Ez vonatkozik a nehézfegyverzetre is. Moszul elfoglalásakor az IS tucatszámra jutott a legkorszerűbb harckocsikhoz, GPS-vezérelte lövegekhez.

Az átfogó kiadások megnőttek azzal, hogy a légitámadásokat kiterjesztették az IS szíriai bázisaira. 47 darab Tomahawk cirkáló rakétákat lőttek ki, darabja 1,5 millió dollár. Először indult harci bevetésre az F–22-es Raptor, amelyet eredetileg az amerikai légierő legfontosabb gépének szántak. Nagyon sok évnek kellett eltelnie, hogy élesben működjön. Csak érzékeltetésül: egy gép ára több mint 400 millió dollár, egy repülési órája 62 ezer dollár. Ember irányította repülőgépek esetében ez a legtöbb.

A Pentagon átlagban napi 7,5 millió dollárt költött, ebben azonban sok iraki és szíriai célpont elleni légitámadás költsége nem is volt benne. Elnézve a fejleményeket, borítékolható, hogy az Iszlám Állam elleni háború nem lesz olcsó mulatság.

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!