Micsoda világ! Kövek és mobilok. - Minden bizonnyal Stonehenge a világ egyik legtitokzatosabb építménye.
A terület – nem messze Salisbury városától – hatezer éve is lakottnak számított, bár a körkörösen elhelyezkedő gigantikus kőoszlopok felállítása 4,5-5 ezer évvel ezelőtt kezdődhetett el. Döntse el mindenki, melyik verzió tetszik neki a legjobban – az utolsó, 10 ezer évvel ezelőtti nagy jégkorszak idején vándoroltak a kövek a jégbe ágyazva; a több száz kilométerre lévő kőbányából vitték oda görgőkön; vagy földönkívüliek építették utódaiknak –, de arra a kérdésre is választ kellene adni, mi célból rakták egymásra ezeket a kisebb, faragott hegyeket.
Persze elmélet erre is van bőven (druidák Hold-temploma, Nap-temploma; csillagtérkép), ám mielőtt belebonyolódnánk a találgatásba, érdemes megemlíteni más, hasonló elhelyezkedésű és korú építmények elhelyezkedését, s máris kitárul a világ előttünk. Neve is van: megalitikus kultúra. Ha újabb elméleteket akarnánk gyártani, még azt is mondhatnánk, hogy három, egymással párhuzamos köríven találhatók ugyanis ezek az építmények, keresztezve a meridiánokat, vagyis hosszúsági fokokat.
Az első Dániától indul; a második az Írország–Bretagne–Provence–Korzika–Málta vonalon halad, a harmadik Portugáliát és Spanyolország délnyugati területét érinti. Ha követjük a képzeletbeli vonalat, akkor Dániából eljutunk a Közel-Kelet kultúráinak építményeihez; Máltából egyenes vonal vezet az egyiptomi piramisokig.
Vagyis: azt bizonyítja mindez, hogy a bolygó ősidőktől fogva lakott, s bizony pár ezer év is elegendő ahhoz, hogy mitikus messziségbe zuhanjon a múlt. Kiderül, hogy a világ tele van menhirekkel (magányos kövekkel), dolmenekkel (táblakövek), cromlechekkel (kör alapú építmények), moai-kkal (Húsvét-szigeteki szobrok).
Amin azonban érdemes elgondolkozni: mit hagyunk mi az utókornak? Ötezer év múlva lesz-e olyan emléke a jelenkornak, a virtuális forradalomnak, ami azt mutatja, itt valaha emberek éltek? Vagy ez a kor úgyis egy másik dimenzióba visz már bennünket? Kövek vagy mobilok: az lesz itt a kérdés. Egyelőre a kövek bizonyulnak tartósabbnak.
Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!