Ismerős a mondás, ugye: minden út Rómába vezet. Egyszerű, kijelentő mondat, bár többféle magyarázatot is ismerünk arra, mit is jelent – de legkevésbé éppen azt, ami a szó szerintit adná.

Ha ugyanis elővesszük a térképet, hamar töprengeni kezdhetünk azon, melyik Rómába is vezet azaz út. Mert oké, van Róma, Olaszország fővárosa, ami már az ókorban is főváros volt, de Róma nevű város megtalálható a dél-afrikai Leshotóban is. Ha ez nem volna elegendő bizonyíték, a messzi Ausztrália is büszkélkedik egy Róma nevezetű városkával: 2011-ben még mintegy hétezren laktak a Brisbane-től 479 kilométerre, Queenslandben található településen.

S ha úgy gondolnánk, hogy a déli kontinens túl messze van ahhoz, hogy minden utunk oda vezessen, akad Róma nevű kikötő az Egyenlítő országában, Ecuadorban is. S ha még jobban össze akarnánk magunkat zavarni: Dél-Texas is jegyez magának egy mintegy tízezer lakosú Roma nevű városkát – nem is szólva Indonéziáról, ahol szintén akad egy Roma nevű helységnév.

Mielőtt beleesnénk annak bűvöletébe, hogy Roma nevére ezek szerint szinte minden kontinensen rátalálhatunk, hozzá kell tenni, ez azért nem olyan nagy csoda.

Amikor azonban a fenti mondás született, minden bizonnyal még csak egyetlen Róma létezett, az, amelyiknek trónján legelőször Romulus ült. Viszont könnyen lehet, hogy a mondás nem is az ókorhoz, mint inkább a középkorhoz, már a keresztény világhoz köthető. Értelmezései között éppen ezért akad vallási, kereskedelmi és földrajzi is – miközben előfordulhat, hogy egészen máshol van a megoldás. Merthogy az is lehet, hogy nagyjából azt kell érteni rajta, amit a japánok is értenek ezen a mondáson: a Fuji tetejére háromszázhatvan módon fel lehet jutni. Vagyis: a célod eléréséhez számtalan különböző úton eljuthatsz. Ezek után már csak azt kell eldönteni, hogy ezzel vajon közelebb

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!