Hajóroncsok. Minél tovább fekszenek hullámsírban, annál értékesebbek. Miközben használhatatlanok. S bár senki nem akarna velük újból vízre szállni, nem is tudna, a bennük rejlő tárgyak, ahogyan a hajók szerkezete is, meglehetősen hasznos információval szolgálnak régmúlt idők szokásairól, életmódjáról, technológiai fejlettségéről.

Ebből a szempontból igazán nagy szenzációnak számítottak azok a három-négyezer évnél is idősebb roncsok, amelyekre a múlt század hatvanas-hetvenes éveiben bukkantak a török és görög partoknál, és a roncsvadászok azóta is elsüllyedt hajók után kutatnak a Földközi-tenger térségében és szerte a világon.

A kutatások, persze, magukban hordozzák a gazdag lelet ígéretét, de olykor igazi kuriózumra is bukkannak.

Mint a közelmúltban is, amikor amerikai tengeri archeológusok bejelentették, hogy a newporti kikötőnél megtalálták James Cook kapitány Endeavour nevű hajójának roncsait. A pontosság kedvéért: a hajó már régen más tulajdona volt, amikor elsüllyedt, és Lord Sandwich néven hajózott, de mindez semmit nem változtat azon a tényen, hogy Cook kapitány 1768 és 1771 között az Endeavour fedélzetén térképezte fel a Csendes-óceán délnyugati részét. Az Endeavour egy 368 tonnás, 30 méter hosszú bárka volt, eredetileg szenet szállítottak benne, de az átalakítás után elfért rajta 22 ágyú, 84 tengerész és egy csillagászokból, botanikusokból és grafikusokból álló társaság.

A hajó 1778-ban süllyedt el az amerikai telepesek és a britek közötti Rhode Island-i csatában. Cook a következő évben halt meg, ötvenéves korában, a harmadik felfedező útján. Ahogyan a második, egyben az utolsó útjának is a Resolutionnal vágott neki. A Hawaii-öbölben egy összetűzés során végeztek vele a szigetlakók, majd testét feldarabolták. Érdekesség, hogy a NASA a Challenger 1986-os katasztrófája után Endeavour névre keresztelte új űrrepülőgép-típusát.

Ma már múzeumi tárgy.

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!