Nagyon sajnálom, hibáztam. Ez nem fog többet előfordulni – ezekkel a szavakkal kért bocsánatot a spanyoloktól János Károly király, majd mankóin bicegve elhagyta a kórházat, ahol afrikai balesete után protézist ültettek be csípőjébe. A példátlan nyilvános gyónást az indokolta, hogy az uralkodó combnyaktörése egy – eredetileg titkosnak tervezett – afrikai elefántvadászaton történt.

 
Vadász a pácban

Az úri passzió borsos árát ugyan nem a kincstár, hanem a szaúdi uralkodóház egyik kijáróembere állta, de azért az éppen súlyos megszorításoktól és gazdasági válságtól sújtott spanyolok – és nemcsak az állatvédők – nagyon megorroltak János Károlyra. A királyi család mostanában amúgy is „rossz magaviseletű”: az uralkodó veje nagyszabású korrupciós ügyekbe keveredett, 13 éves fiúunokája pedig vadászfegyverrel játszadozott és saját lábába lőtt.

Ráadásul míg a király elefántra vadászott, alattvalóit egyik csapás a másik után érte: Rajoy miniszterelnök néppárti kormánya most már hetente jelent be újabb megszorításokat: legutóbb a felírt gyógyszerek önrészesedését emelték 40%-ról 50-60%-ra és még az eddig megkímélt nyugdíjasoknak is fizetniük kell 10-20 százalékot. Az Európai Unió által kikényszerített költségvetési kurtítások elérték az oktatást is és nemcsak a központi kormányzatnak, hanem a tartományoknak is brutálisan csökkenteniük kell kiadásaikat – pedig az elhúzódó válság miatt már eleve alacsony szintről indultak.

Az áldozatok egyelőre hiábavalóak: a gazdaság és a pénzügyi helyzet nemzetközi megítélése tovább romlik, a hitelfelár az egekben, a tőzsdeindex a mélyben. Rajoynak szinte naponta kell bizonygatnia, hogy Spanyolország nem szorul rá olyan nemzetközi mentőcsomagra, mint amilyeneket az összeomlás szélén tántorgó Görögország és Por­­tugália kapott. Egyre kevesebben hisznek neki és az sem reális, hogy Madrid az EU által végül engedélyezett 5,3%-on tartja idén a költségvetési hiányt – noha eredetileg 4,4%-ot kellett volna teljesítenie. Hiába ugyanis a megszorítások, ha a bevételek egyre csak csökkennek – a spanyol gazdaságnak idén 1,7%-os visszaesést jósolnak, a munkanélküliség 23,6%-os – a legmagasabb az eurózónában.

A spanyolok maguk is egyre pesszimistábbak: a tavaly novemberben még meggyőző többséggel megválasztott Néppárt az első száz nap után gyakorlatilag ugyanott áll, ahol korábban a válságba belebukott szocialisták – most bosszulja meg magát, hogy Rajoy mindenért elődje rossz kormányzását okolta és azt ígérte: ő majd visszaszerzi a piacok bizalmát és nagyobb áldozatok nélkül kivezeti az országot a slamasztikából. A szegény embert még az ág is húz­­za: Kirchner argentin elnök asszony államosította a Repsol spanyol olajmulti kezében lévő legnagyobb argentin vállalat az YPF részvénytöbbségét – a Repsol koronagyémántját. A spanyol kormány keményhangú nyilatkozatai mit sem értek, az Európai Unió – megfelelő eszközök híján – nem tudott, az Egyesült Államok nem akart beavatkozni – Kirch­ner az amerikai befektetési alapok részvénycsomagjához nem nyúlt. Viszont időközben megfenyegette az Argentí­nában működő spanyol bankokat és telefon­társaságokat is. Spanyolország úgy látszik, nem elég erős ahhoz, hogy megvédje külföldi érdekeltségeit, ha egy populista országvezető unortodox eszközökkel akar népszerűséget, pénzt és olajat szerezni.

Madrid, 2012. április

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!