Valamivel csak el kell ütnünk a vasárnapig lassan vánszorgó időt. Nem lesz nehéz dolgunk a héten, ha marad pár szabad óránk némi szórakozásra, kulturális töltekezésre.

 
Forrás: Szépművészeti Múzeum

A hét megkerülhetetlen eseménye október 23., ha máshogy nem, hát egynapos munkabeszüntetéssel megemlékezünk róla, de mi azért szolgálnánk ennél kreatívabb megoldásokkal is. A Bupap, azaz a budapesti aszfalttúrákat tökélyre fejlesztő csapat idén kétkerekű programmal készül. A szervezők úgy gondolják: „a sok hivatalos megemlékezés és politikai csatározás lényegesen több érzelmet és indulatot kavar, mint amennyi információt, tényleges tudást ad. Miközben alapvető mozzanatokat, szereplőket nem ismerünk, számos tévhit és legenda él a köztudatban ’56-ról.” Mítoszoszlató túrájuk számos kérdésre keres választ. Például, hogy kik lőttek orvul a tetőkről? Vagy hogy van-e kazamatarendszer a Köztársaság tér alatt? És hogy vajon tényleg koncepciós per áldozata volt-e Tóth Ilona és Mansfeld Péter? A válaszokhoz a túravezető, Eörsi László mutatja az utat.

Még másnap, október 24-én is lesz módunk ünnepelni (és tanulni), Bűnök és szenvedélyek – Politikai gyilkosságok címmel tartanak programot az Országos Széchenyi Könyvtárban. Az 1956-os forradalomra emlékezve a régi korok és a közelmúlt politikai bűnei kerülnek komplex ismeretterjesztő és művészi élményt nyújtó délután középpontba. Az első előadó, Bene Sándor irodalomtörténész a kora újkori politikai eszmetörténet, a második, Eörsi László (aki előző nap még bringázva okított) pedig 1956 eseményeinek kutatója. Utóbbi a forradalom utáni megtorlásokról beszél majd. Zenei különlegesség is várja a látogatókat: a fiatal Divisi Kamarazenekar vezetője, Dinya Dávid erre az alkalomra komponált művének premierjével, illetve Schumann és Liszt-darabokkal jelentkezik.

Ha tematikailag a nemzeti ünnep, műfajilag mindenképpen a festészeté a főszerep a jövő héten. Egyrészt mert keddig még tartanak a kibővített Magyar Festészet Napja programjai, és mert szombaton nyílik a Szépművészeti Múzeum újabb nagyszabású kiállítása, a Caravaggiótól Canalettóig, azaz bemutatásra kerülnek az itáliai barokk és rokokó festészet remekművei. A szervezők szerint: „a tárlat különleges jelentőséggel bír mind a Szépművészeti Múzeum, mind a hazai kulturális élet számára: az itáliai festészet ezen időszakának hasonló átfogó bemutatójára eddig még nem került sor Magyarországon, és Olaszországban is utoljára 1922-ben rendeztek hasonlót.”

Jelentős könyves esemény zárja a hetet, 13. alkalommal nyílik meg a Győri Könyvszalon a Győri Nemzeti Színházban, ahol 46 kiadó lesz jelen. A XIII. Győri Könyvszalon alkotói díját Lackfi János József Attila-díjas költő veheti át a Könyvszalon ünnepélyes megnyitóján, október 25-én, 11 órakor a színházban. Az idei rendezvény egy plusz 0. nappal is kiegészül, Weöres Sándor születésének 100. évfordulója alkalmából, melynek a Dr. Kovács Pál Megyei Könyvtár és Közösségi Tér ad otthont. A fővárosban is akad program a zajló Weöres-centenárium kapcsán. Szombaton Felhőlesők címmel tartanak családi napot egyebek mellett Kárász Eszter zenés tárlatvezetésével és az Eszterlánc mesezenekar koncertjével.

Ha valaki egyszerre vidám és mégis elgondolkodtató, mindennapi problémáinkra reflektáló programot szeretne a héten, annak karikaturistánk, Krenner István kiállítását ajánljuk a budapesti Six Inn Hotelben.

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!