A néhány éve New Yorkban elterjedt népszerű étkezési forma, a lakásétterem egyre ismertebbé válik Magyarországon is. Egyelőre még csak Budapesten fogadnak vendégeket a főzni szerető hobbiszakácsok.

 

 

A lakáséttermek lényege, hogy egy, esetleg több ember összeáll és ismerősöket, vagy teljesen idegeneket fogadnak saját lakásukba egy-egy vacsorára. Az alternatív éttermek kezdetben szájhagyomány útján terjedtek, mostanra azonban már az interneten is találhatunk elérhetőségeket. Nagyjából egy átlagos éttermi vacsora áráért barátságosabb és közvetlenebb környezetben étkezhetünk. Ráadásul, ha szeretnénk, főzhetünk is, a menüt pedig többnyire a magunk ízlése szerint alakíthatjuk. Van olyan lakásétterem is Budapesten, ahol a menüt a borlaphoz igazítják, de lehet vegetáriánus, olaszos vagy akár fúziós fogásokat is enni. – 7 ezer forintot fizettünk fejenként, és húszan jelentkeztünk a vacsorára. Ezért az árért kaptunk előételt, levest és főételt, a desszertet pedig együtt készítettük el – mesélte egy ismerősöm. – Az alkoholos italokért külön kellett volna fizetni, de mi inkább vittünk magunkkal, mert ezt is lehet. Bár az este nem volt túl olcsó, mivel az adagok éppen elégséges mennyiségűek voltak, szerintem még így is megérte. Egyedülálló élmény volt egy ismeretlen ember lakásában, az általa készített és felszolgált menüt fogyasztani. A hangulat sokkal bensőségesebb, oldottabb volt, mint egy hivatásos étteremben. Egy este alatt egy lakásétteremben akár 140 ezer forint is lehet a bevétel. Ebből az árból persze lejön a bevásárlási és a rezsiköltség, de más már nem. Az éttermet „üzemeltető” amatőr szakácsok csak kivételes esetben adnak számlát, így az APEH-nek egyáltalán nincs rálátása ezekre az üzletekre. Ezt úgy nevezik, „hozzájárulás” a vacsora költségeihez. Emellett egy hagyományos étteremnek rengeteg egészségügyi előírásnak kell megfelelnie, kezdve az élelmiszerek szeparált tárolásától a mosogatásra vonatkozó szabályokig, amelyek egy lakásétteremben egyáltalán nem ellenőriznek. Az ÁNTSZ szabályainak valószínűleg egyáltalán nem megfelelő konyhákban történő főzőcskézés persze oldottabb hangulatot és családias légkört teremt, ettől függetlenül nagy bizalom szükséges ahhoz, hogy egy ismeretlen ember ismeretlen higiéniás szokásaihoz igazodva fogyasszuk el a vacsorát. A hatóságok figyelmét egyelőre nem keltette fel az új divat, pedig a hazai lakáséttermek működési engedélyt sem igényeltek.

 GYERMEKMENÜ

Lelkes és kiváló ötlet a Lakáséttermek a gyerekekért underground jótékonysági kezdeményezés. Az eseményt kéthetente rendezik meg, az ország bármely pontján. A szakács (aki önként jelentkezik, és maga állítja össze a menüt), meghirdeti a vacsora időpontját, amikor bárkit fogad az otthonában, és megvendégeli őket. Maximum hat jelentkező vehet részt az estén, akik levélben foglalhatják le helyüket. Előtte a vendégek megtekinthetik a menüt, majd ez alapján felajánlanak egy összeget, amennyit szerintük a vacsora megér. Ezt az összeget közvetlenül az alapítvány számlájára utalják, és a banktól kapott visszaigazolás bemutatásával léphetnek be a lakásétterembe.

 VENDÉG A HÁZNÁL

„Tulajdonképpen minden finom volt, bár kissé sok egzotikus dolog került az asztalra. Nekem az articsóka semmilyen formában nem ízlik, így azt kihagytam volna a menüből – egyébként sütve volt –, és láttam valami apró falatot, ami rezgős borjúkocsonyára hasonlított, az kifejezetten nem illett a menübe. A többi étel fantasztikus volt, mindenből pont annyit kaptunk, amennyit kellett, és a desszertként felszolgált csokoládés süteményre még a nagymamám is rácsodálkozna!

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!