A háj nem fáj… – legyintett egyszer egy jó szomszéd, miután sokadik sikertelen diétakísérletének is befellegzett. Zúgevőként éjjel is rájárt a hűtőszekrényre, annak ellenére, hogy már egy áruházi katalógusból beszerzett dagadt gumimalac is visítva megálljt parancsolt neki az ajtó nyitásakor.
„Nem a fenéket! Dehogynem fáj a hatalmas túlsúly. Csak éppen a tudatnak, a léleknek” – ez viszont egy egykori válogatott kerettag dzsúdós véleménye. Egy napja esett át a gyomorgyűrű-felhelyezésen. Miután abbahagyta az élsportot, ugyanannyit evett, mint korábban, amikor naponta volt futó- és erőnléti edzése. Egyszer csak azt vette észre, hogy a fürdőszobamérleg már nem méri, reccsen egyet, és kész. „Nézze: a feleségem 170 centi magas és karcsú. A lányaim is. Alig túl a negyedik X-en nem engedhetem meg magamnak, hogy guruljak mellettük. S ha ezzel ki tudom védeni a mozgásszervi, ízületi gondokat, a cukorbetegséget, ha a vérnyomásom beáll normál szintre, máris megérte” – summázta még a kórházi ágyon hanyatt fekve, bár így nem szeret aludni. De a légzés megkönnyítése és a három apró seb – a bevezetés helye, meg a műtétet ellenőrző minikameráé – miatt most ez van…
Ha nem is egy-, de kétnapos műtét a laparoszkópiás gyomorgyűrű-beültetés: ha nincs semmi gond, másnap már haza is mehet a beteg a kontroll, a nyelésvizsgálat után. A minimális beavatkozással nincs megbontva a hasfali struktúra, a gyomor- és bélrendszer, így a tápanyagok, a vitaminok és nyomelemek felszívódása megmarad, csak a tápanyagbevitel csökken minimálisra – mondja dr. Bende János, a Péterfy Sándor utcai Kórház I. Sebészetének főorvosa, aki 1998 óta több mint 1700 ilyen „sebészeti fogyókúrás” műtétet végzett már el, s büszke rá, hogy már 33 kisbabájuk is van. Ennyi, korábban komolyabb súlygondokkal küzdő fiatal nő került áldott állapotba, s szülhetett gyermeket.
Bende doktor szerint csak egy bizonyos mérték után kezdi a sok-sok „évgyűrű” a mindennapi életet kellemetlenségekkel körülbástyázni. S ezek nem csupán az XXL-es ruhaméretben jelentkeznek: a jelentős túlsúly ennél sokkal nagyobb problémák eredője. Az elhízottak egészségi állapota a valóságos koruknak megfelelőnél rosszabb, várható élettartamuk rövidebb. A súllyal küszködőknek a lelkük is nehéz: sokszor maguk sem képesek elfogadni magukat, környezetük pedig végképp nem. A zabálás pedig fokozódik, a túlsúly lényegében ugyanolyan baj, mint az anorexia, a kóros soványság. Hazánkban a felnőtt lakosság egyre kövérebb, nő a kórosan elhízottak száma – ez azt jelenti, hogy testtömegindexük 40 feletti. Az ok a „szorgalmas zabálás”, csupán két-három százalékban hormonális eredetű a hízás. A műtétnek a normális, vagy csaknem normális testsúly elérésével az elhízással járó társbetegségek gyógyítása/megelőzése a célja – az „esztétikai eredmény” a beteg magánéleti-társadalmi kapcsolatainak javulása csupán kellemes „mellékhatás”.
A vékony, ám méregdrága, 481 ezer(!) forintba kerülő szilikonövet mindenkinek magának kell megfizetnie a gyártó-forgalmazó csekkén, mivel a tb ennek az akár egy életen át bent hagyható segédeszköznek az árát nem állja. Segítségével a fogyókúrára ítéltetett csak annyit képes enni a műtétet követően – azt is csigalassúsággal – mint egy kisgyerek. Ha egy 170 kilós ember a gyűrű felhelyezése után is az általa addig megszokott adagot szeretné felfalni, hajnali háromtól, négytől éjfélig folyamatosan táplálkoznia kellene! A „meggyűrűzöttek” átlagosan évente 50-55 kilónyi túlsúlytól szabadulhatnak meg, elfelejtve a nagy adagokat, a szénsavas, cukros üdítőket. Többet fogyni nem ajánlott, mert akkor az ember úgy fog kinézni, mint egy „agyonráncolt” sharpei kutyus… Amúgy a tapasztalatok szerint a páciensek jó része kóla- és gyorséttermiétel-függő.
Ha nem tartják be az előírásokat – teszi hozzá Bende doktor –, előfordulhat a gyomor kilyukadása, szétrobbanása, ami azonnali műtétet igényel. A gyomorgyűrű azonban – állítja – nem szépészeti, hanem gyógyító-megelőző beavatkozás, normál testalkatúnak, pláne karcsúnak megmaradni inkább önerőből ajánlott.
Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!