Budapest-központú provincializmus, bulvárosodás, a kormány politikájának dicsérete – ezek jellemzik ma a híradókat.
Az m1 csütörtöki Híradójában húsz hírből kettő volt külpolitikai (a lengyel külügyminiszter budapesti látogatása és a román elnök várható leváltása). Vezető helyen szerepelt „a magyar állampapírok szárnyalása”, és Horn születésnapja kapcsán be tudták vágni Orbán, és hogy szó ne érje a ház elejét, Gyurcsány gratulációját is. Öt bírósági ügy, öt kánikulariport mellé két baleseti, egy kulturális (Kaszás Attila-díj) és egy sporthír (Kékszalag) fért. Valóban úgy tűnik, radikálisan – a kutatás szerint az elmúlt öt évben 30 százalékkal – csökkent a komoly hírek aránya a köztévé Híradójában. Jobb a helyzet még a Hír Tv-ben is: tizennyolcból nyolc hír volt gazdasági és politikai bulvár.
Csak az ATV-n foglalkoztak a tranzakciós adó nemzeti banki kiterjesztésével, az újabb röghöz kötő felsőoktatási törvényjavaslattal, valamint a Klubrádió körüli pályázati mizériával. Kizárólag náluk jelentek meg kritikai hangok és ellenzéki vélemények, valamint Korózs Lajos telefonos bocsánatkérése a mengelés elszólása miatt, míg a többi híradóban csak az volt a cél, hogy minél több felháborodott verje a palávert.
A Tények ugyan a vizsgálat szerint tavaly ősz óta megkomolyodott, csütörtökön a harmincból egy közéleti – a tételes adózás előnyeiről szóló, kissé propagandaízű – hírük volt. Fontosabbak voltak a parfümtolvajok, a strandon elkapható lábgomba, a szalmabála által agyonnyomott férfi meg a locsolóbicikli. Egy kereskedelmi tévének persze csacsiság szemére vetni a bulvárosságot. A közügyekből való kiábrándultság világjelenség, ám a kutatók úgy látják, a médiatörvény is egyfajta konfliktuskerülő öncenzúrához vezetett.
(JÚLIUS 5. HÍRADÓ: M1, RTL KLUB, ATV, HÍR TV, TÉNYEK: TV2)
Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!