A József Attila Színház funkcióját valószínűleg nem veszíti el, csak a megszokotthoz képest átalakul. A XIII. kerületi, fővárosi tulajdonú teátrum kálváriája tovább folytatódik: egy héten belül egymásnak ellentmondó nyilatkozatokat adott a főpolgármester és helyettese.

 
Csomagolni és költözni kell a fővárosi József Attila Színház művészeinek vagy mégis maradhatnak?

Ez utóbbi, Csomós Miklós a már lemondott, ám az évad végéig igazgatóként dolgozó, Méhes Lászlót hangulatkeltéssel vádolja, és azt állítja: megrendült a bizalom iránta. Ráadásul az igazgatói pályázat helyett hasznosítási pályázatot írnak majd ki, amely értelmében a „magántőke bevonásával egyéb funkciók is szóba jöhetnek”. Ebből következik: a színház jelenlegi formájában, önálló alkotó közösségként megszűnik. Csomós Miklós a héten levélben kérte Méhes Lászlót, hogy ne hosszabbítsa meg egyik munkatárs szerződését se a következő évadtól. Az igazgató a levelet a társulatnak is felolvasta.

„Szomorú ezt látni” – mondta a Vasárnapi Híreknek adott interjújában Bodrogi Gyula. „Én 1958-ban ott kezdtem, és mindvégig részese voltam annak a folyamatnak, amitől aztán ez a hely egy igazi színházzá alakult. Ennek most, 55 év után, úgy tűnik, vége.” Azonban a Nemzeti Színház tagjaként és különböző színpadokon vendégszínészként továbbra is találkozhatnak vele.

Esztergályos Cecília lapunknak azt mondta: csak reméli, hogy a határozat ellenére maradhat a társulat egy része. Ebben a meggyőződésében erősítette meg Tarlós István pénteki, ATV-s szereplése is, amiben a főpolgármester kifejtette: nem szűnik meg a színház, s már idén pénzt is kap.

Méhes László az egy hónappal ezelőtti beszélgetésen felajánlotta a főpolgármesternek: ha garanciát kap a teátrum megmaradására, lemond tavaly nyáron egyhangú közgyűlési támogatással elnyert igazgatói megbízatásáról. Ennek értelmében a színház abban a hitben élt, hogy egy új igazgatóval folytathatják a munkát. Méhes László elmondta: a teátrum nézőszáma és bevételei – Budapesten egyedülállóan – folyamatosan emelkedtek az elmúlt fél évben, az előző évekből örökölt adósságok nagy részét pedig az új színházvezetés visszafizette.

Az igazgató szombat délután így nyilatkozott a VH-nak: Csomós úr levelében az áll: a színházat a jövőben „nem kívánják a jelenlegi társulatos rendszerben működtetni”, helyette az „épületet kívánják üzemeltetői pályázat útján színházi célra hasznosítani”. Egy színház lelke a társulat, a teste az épület. Ha a társulatot nem kívánja megtartani az önkormányzat, akkor csak az épület marad. Ezt persze a jövőben is hívhatják ugyanúgy, mint eddig, de az ott dolgozó 106 ember nélkül mégsem beszélhetünk az 55 éves József Attila Színház megmaradásáról. Hivatalos papírunk egyelőre csak erről van. Az sem túl megnyugtató ígéret a 106 embernek, amit azóta Csomós úr mondott, hogy talán jön valaki, aki esetleg arra vállalkozik, hogy önkormányzati támogatás nélkül is visszaveszi a dolgozókat, akiknek most nem hosszabbíthattuk meg a szerződését. Ha viszont Tarlós úr arra céloz, hogy végül a társulat is megmarad, s csak az én személyemmel van a baj, az számomra a lehető legjobb hír. Hiszen éppen azért ajánlottam fel a lemondásomat, hogy a társulat megmaradjon és a színház folytathassa a megkezdett sikeres munkát. Ha erre garanciát kap a társulat, nem álltam fel hiába.

 

Fővárosi színházbezárások

A Madách Színházat 1944. március 19-én, a német megszálláskor zárták be.

A Nemzeti Színház társulata számára a Blaha Lujza téren álló Népszínház épületét bérelték ki. Az épület lebontásáról 1963-ban a metró építésére hivatkozva döntöttek, majd 1965. április 23-án a házat felrobbantották.

2007-ben szüntették meg az Erkel Színházat, mert a 2006 őszén elvégzett vizsgálatok során kiderült, hogy csak az évad végéig használható az évtizedek óta felújításra szoruló épület. 2011. január 17-én a kormány visszavonta azt a korábbi határozatot, amely az új Erkel Színház építését írta elő.

A harminc esztendeje létező LézerSzínházat tavaly zárták be, mert a Fővárosi Ítélőtábla úgy döntött, a LézerSzínház nem működhet tovább a Plane­táriumban.

Márciusban valószínűleg hasznosítási pályázatot írnak ki a Kabaré 24 Színházra (volt Mikroszkóp Színpad). A főváros nem képes pluszforrásokat előteremteni a színház számára.

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!