Az FTC a Ferencvárosi Torna Club rövidítése (fura, de helyesírási szempontból Tornaklubnak kéne írni). 1899. május 3-án alakult, első elnöke dr. Springer Ferenc volt.
Az egyesület címerében az öt zöld és négy fehér csík Budapest IX. kerületét szimbolizálja, az emblémán lévő zöld pajzsban pedig három egymásba kapaszkodó E betű látható. Alapításkor a következő jelmondatot találták ki: „Erkölcs, erő, egyetértés”. 1950-ben átnevezték az egyesületet, a Fradiból ÉDOSZ lett. A klubot beolvasztották az Élelmezési Dolgozók Országos Szövetségének sportegyesületébe. Nem sokkal később ezt a nevet is kicserélték, Budapesti Kinizsire. Még a hivatalos színeket is megváltoztatták, piros-fehérre. 1956 decemberében visszacsinálták az egészet.
A Magyar Testgyakorlók Körét 1888. november 16-án alapították meg fiatal sportemberek, akik a tornán kívül más sportágakat is művelni akartak. Létrehozták az atlétikai, birkózó, a kerékpáros és a súlyemelő szakosztályokat, 1901-ben pedig a fociklubot. Később az MTK mellé a Hungária nevet is felvették.
1950-ben a Budapesti Textiles SE nevet kapták, mint a ruhaipari dolgozók egyesülete. Később úgy gondolták, a klubhoz jobban illene az építőipar, így lett két évig az egyesület Budapesti Bástya SE. A Bástyát egy időre megkapta az AVH, aztán megint visszakerült a textilipari szakszervezethez. Ismét átkeresztelték, Budapesti Vörös Lobogó Sportegyesületre. 1956-ban az MTK is visszakaphatta eredeti nevét, és a kék-fehér színeket. 1975-ben az MTK-ba olvasztották a Vörös Meteor Egyetértés SE-t. Ezután MTK-VM néven játszottak a bajnokságokban. A rendszerváltás után elhagyták a VM-et, majd hozzárakták a Hungáriát. Jelenleg az alapszabályában az MTK megjelölés szerepel.
(Két hét múlva folytatjuk)
Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!