Az őseinkből, a gyökereinkből rengeteg erőt meríthetünk, ha tisztában vagyunk vele, nagyjából kik is voltak ők. A BBC egyik legnépszerűbb sorozata, a „Mit gondolsz, ki vagy?” híres színészek, sportolók, művészek, tudósok családtörténetének nyomába eredt.
Adásonként több mint 6 millióan nézik a 7. évadnál tartó sorozatot, melybe nálunk is rendszeresen bele lehet futni az ismeretterjesztő csatornákon. Időközben amerikai, orosz, kanadai, ausztrál, svéd, dán és több más nemzetiségű változata is elkészült. Az alapötlet ugyanaz, csak egész más hangulatú például egy amerikai gyökereit követni Európából a vadnyugatra, mint egy brit vagy egy izraeli családét a világháborúkon át. S ha ettől bárki kedvet kapott, hogy felkutassa saját őseit, a műsor már egy magasabb célt is elért, mint a puszta szórakoztatás.
Figyelmünket elsősorban persze az kelti fel, hogy érdekes, népszerű közszereplők személyes „titkait” boncolgatják. Ez azonban cseppet sem kockázatos, hiszen akkor sem kerülne a bulvárlapok címoldalára senki, ha valamelyik őséről kiderülne, hogy elítélt bűnöző volt, mint a tévészakács Nigella Lawson egyik felmenője. Ahogy beljebb kerülünk a történetbe, már nem is a hírességek érdekesek, hanem maga a kutatási folyamat. Egészen új színben láthatjuk még a történelmet is, ha személyes sorsokon keresztül tanulmányozhatjuk. Sarah Jessica Parker ük-ük-ük anyját a salemi boszorkányperek idején halálra akarták ítélni. Ennek kapcsán elmesélték és képekkel is illusztrálták az amerikai boszorkányüldözéseket. Majd ellátogattak egy temetőbe, ahol ezek az ártatlanul elítélt és kivégzett emberek nyugszanak, hogy még erősebb képi és drámai hatást érjenek el.
Bár a legtöbb sztárnak hétköznapi felmenői voltak, és a forgatások során rengeteg zsákutcába is belefutottak (általában mert nem maradt fent írásos nyom), roppant érdekes a sorozat. A színésznő Brooke Shields családjában egyaránt felbukkantak olasz és francia nemesek és tragikus sorsú kétkezi munkások, a rendező Spike Lee ősei közt pedig rabszolgák és rabszolgatartóik is, amit ma talán pikánsnak tartunk. De hát akkoriban is csak emberek éltek, akik szerelembe estek, gyerekeket nemzettek, akár még a törvény ellen is vétettek. Ha ezt megértjük, valóban megváltoztathatja az életünket a tudás, amit felmenőinkről szerezhetünk, de nyitottabbá, toleránsabbá válhatunk tágabb környezetünk iránt is. „Nincs király, akinek ne lettek volna rabszolga ősei, és nincs rabszolga, akinek ne lenne király a felmenői között” – mondta Helen Keller amerikai írónő, szüfrazsett. Nem kell Árpádig visszavezetni a családfánkat, elsunnyogni azt, amire nem vagyunk büszkék, sem olyasmiért döngetni a mellkasunkat, ami nem is a mi érdemünk. De gondoljunk hálával őseinkre, akárkik is legyenek ők.
Mit gondolsz, ki vagy?
Viasat History, Universal Channel
Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!