A bennfentesek szerint képtelenség megőrizni a tagságot a profi kerékpársport elitjében – és persze eleve feljutni sem lehet oda – dopping nélkül. Ha a „kokszolás”, a legmodernebb orvostudományra épülő folyamatos rásegítés elmarad, az illető gyorsan kikerül az élbiciklisták közül, ami tetemes anyagi veszteséggel is jár. Ennél fogva nem csupán a versenyeken nagy a küzdelem, hanem az illegális „segély” rendszeres biztosítását, s vele a topon maradást illetően is.

  <h1>Contador</h1>-
  <h1>Lance Armstrong</h1>-

Contador

- – Kép 1/2

A doppingvétséget addig lehetett régebben jó arányban elleplezni, amíg az eleve „technológiai hátrányban” levő ellenőrök mérföldes távolságból próbálták fülön csípni a mindenkor a legkorszerűbb „anyagokat” használó szuperkerekeseket, akiknek hatalmas többsége évtizedeken át meg is úszta a lebukást. Ám néhány éve nagyot fordult a világ: a kerékpársport nemzetközi vezetése a tisztulást hirdette meg célul, de hogy mennyire nehéz helyzetben van, azt jól példázza a jelen első számú profi bringásának számító Alberto Contador esete. A spanyol versenyző szervezetében a klenbuterol nevű – alapvetően izomnövelő – tilalomlistás szer nyomaira bukkantak a tavalyi, amúgy általa megnyert Tour de France körverseny alkalmával elvégzett ellenőrzéskor. Ezért felfüggesztette, majd idén januárban egy évre ideiglenes érvénnyel eltiltotta hazája sportági szövetsége, hogy aztán ugyanő a minap gyorsan fel is mentse a doppingvád alól, s versenyzési jogának újbóli odaadásával visszaengedje az amúgy a spanyol miniszterelnököt is a mellette harsányan kiállók között tudó Contadort oda, ahonnan eredendően kipenderítették. A hivatalos magyarázat szerint a 28 éves, háromszoros Tour-győztes klasszis okkal hivatkozott arra, hogy véletlenül, fertőzött marhahússal kerül(hetet)t be szervezetébe a klenbuterol. Kibúvóul a kölni doppinglabor ama – ez esetben a kerekest megtámogató – jelentése szolgálhatott, amely szerint az elmúlt fél évben 28, Kínából Németországba visszatért utas vizeletmintáját analizálva 22 esetben mutatták ki a klenbuterol jelenlétét, s a szer minden bizonnyal szennyeződött élelmiszerrel került a turisták szervezetébe. Mi tagadás, kapóra jöhetett a német labor megállapítása…

A világszövetség (UCI) és a WADA, a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség mindenesetre azonmód azt valószínűsítette, hogy fellebbezéssel fog élni a felmentés ellen, a Magyar Antidopping Csoport (MACS) vezetője, Tiszeker Ágnes doktornő pedig érdeklődésünkre úgy fogalmazott, hogy szerinte sincs még vége Contador ügyének. „Esetében azért még várjunk, végleges felmentését én nem venném biztosra. Franciaországban bukott meg Spanyolországból érkezett hússal, és bizonyítani kéne, hogy oda vajon Kínából érkezett-e.” Akárhogy is lesz, a doppinggyanú marad, már csak azért is, mert több visszavonult korábbi kiválóság vallotta meg utólag, hogy ő is, csapattársai is tiltott szerekkel és módszerekkel, például vérdoppinggal javították tovább teljesítőképességüket. Ez a vád több alkalommal megfogalmazódott az egyetemes kerékpársport tán legnagyobbjával, a visszavonulását néhány hete véglegesítő, 39 éves amerikai Lance Armstronggal szemben is, noha ő soha nem bukott meg semmilyen ellenőrző vizsgálaton. A rossz nyelvek és néhány korábbi „beszédesebb” versenyző (legutóbb a honfi- és volt csapattárs Floyd Landis) terhelő vallomása alapján azonban ártatlansága mögött valójában az húzódhat meg, hogy a hétszeres Tour-bajnok doppingmintáiban meglevő illegális anyagok maradványai a jelenleg ismert analizáló gépekkel nem kimutathatók. Még…

 

Lance Edward Armstrong

nemzetisége: amerikai
született: 1971. szeptember 18., Plano (Texas)
magasság: 1,77 m

7-szeres Tour de France-bajnok (1999-2005)

2005-ös visszavonulásából 2009-ben visszatérve 3. lett az az évi Touron

Országúti kerékpározásban világbajnok (1993)
USA-bajnok (1993)

1996-ban áttétes hererákot diagnosztizáltak nála, de egy év alatt teljesen kigyógyult betegségéből 

 

Alberto Contador Velasco

nemzetisége: spanyol
született: 1982. december 6., Madrid
magasság: 1,76 m

3 Tour de France-elsőség (2007, 2009, 2010)

Giro d’Italia-győzelem (2008)

Vuelta a Espanya-győzelem (2008)

spanyol időfutambajnok (2009)

Első hely a Párizs–Nizza versenyen (2007, 2010)

Olimpiai 4. hely egyéni időfutamversenyben (2008)

 

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!