Vitán felül áll, hogy a legismertebb sportolók nagy hatást gyakorolhatnak az emberek életére. Na de, hogy az állatokéra is? Egy dél-koreai állatvédő egyesület a héten azt állította, hogy a Manchester United labdarúgója, Park Dzsi Szung lehet a felelős azért, hogy az országban alaposan megcsappant a békapopuláció.
Nem úgy a teknősvérnek, amelyet Kínában már évezredek óta használnak, a világ egyéb helyein élő sportrajongók pedig húsz évvel ezelőtt, a kínai atlétanők hirtelen feltűnésekor csodálkozhattak rá. Az akkor világcsúcsot világcsúcsra halmozó futónők edzője, Ma Jünren szerint ugyanis tanítványai a teknősvérnek köszönhették eredményeiket. Néhány évvel később kiderült, talán valami más csodaszerük is lehetett, a 2000-es olimpián ugyanis Ma Jünren valamennyi versenyzője fennakadt a doppingteszten. A pekingi olimpia előtt egyébként felhívták a hazai sportolók figyelmét, hogy óvakodjanak a hasonló varázsszerektől, mert némelyikben tiltott anyagok is lehetnek. A listára a teknősvér mellett a ginzeng, a hernyógomba és az őzpénisz is felkerült.
Amíg a Távol-Keleten a jelek szerint a hagyományos gyógyhatású készítményekben hisznek, addig Nyugaton, legalábbis hivatalosan, valami egészen másban. A tizennégyszeres olimpiai bajnok úszó, Michael Phelps például naponta 12 ezer kalóriát visz be a szervezetébe, étrendjének alappillérjeit a gigaméretű szendvicsek, rántotta, csokoládés palacsinta, spagetti, pizza, valamint rengeteg energiaital jelentik. A mostanában Phelpset is túlszárnyaló Ryan Lochte pedig a 2008-as olimpián úgy nyert két aranyat, hogy minden nap a leghíresebb amerikai gyorsétteremláncban étkezett. Kérdés, hogy Gyenesei István, akkori sportért felelős államtitkár erre gondolt-e, mikor a pekingi játékok zárónapján azt mondta: „hiába, tejbegrízzel nem lehet megverni Phelpséket”.
A csodaétkekkel kapcsolatos legszórakoztatóbb történet pedig kétségtelenül Usain Bolthoz kötődik. A jamaicai sprinter pekingi aranyérmei után a magyar sajtót bejárta a hír, hogy a siker titka nem más, mint a helyi lekvár. A hír forrása a sportoló édesapjának nyilatkozata volt, aki azonban nem „jamot”, hanem „yamot” említett: előbbiből lett ugyebár a dzsem, míg utóbbi a valóban jótékony hatású, Jamaicában a mindennapi étrend fontos részét képező jamszgyökér. A félrefordításra viszonylag gyorsan fény derült, így a karibi szigetországból végül egyetlen hajónyi lekvárszállítmány sem indult el Magyarország felé – pedig az még menne is a tejbegrízhez.
Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!