Jó volna a jövő ősszel is ugyanitt tartani a selejtezőkön.
A magyar labdarúgó-válogatott egyelőre harcban áll a vb-pótselejtezőért, sőt a D csoportban – ha csak jobb gólkülönbségével is – a második helyet foglalja el. Hej, ha így maradna… – mondja mindenki, de még akkor sem lenne itt a Kánaán, illetve Brazília. Mindenesetre el lehet játszani a gondolattal, hogy mi következne, ha honfitársaink megőriznék pozíciójukat, és oly nehéz negyedszázad után egyszer hadd menjünk mi is kicsit messzebbre, hiszen – bár Vörösmarty szerint ábrándozás az élet megrontója – álmodozni jó…
Szóval, pótselejtezős lehet még Horvátország vagy Belgium; Bulgária vagy Csehország (itt Olaszország már most ugyanolyan biztos csoportelsőnek látszik, mint a „magyar” hatosban Hollandia); Németország, Svédország vagy Írország; Svájc, Norvégia, Albánia vagy Izland; Oroszország, Izrael vagy Portugália; Bosznia-Hercegovina, Görögország vagy Szlovákia; Anglia, Montenegró vagy Lengyelország; Spanyolország vagy Franciaország.
Az első kívánság: Németország, Spanyolország és Belgium ne kerüljön a kvalifikációs szakasz végén a második helyre! Hogy az előbbi kettő miért ne, azt aligha kell magyarázni, a belgákra viszont érdemes kitérni, mert úgy fest, a „vörös ördögöké” az utóbbi idők – önmagához képest – legtöbbet fejlődő csapata. Legutóbb tíz Premier Liga-játékos szerepelt Wilmots kapitány keretében, de akadt három Bundesligalabdarúgó is, hogy a spanyol, a portugál, a holland vagy az orosz bajnokságból hazahívott futballistákról már ne is beszéljünk. Courtois-tól Vermaelenig, Kompanytól Witselig, Dembelétől De Bruyne-ig tele van a gárda kitűnőségekkel, azaz felvenni vele a versenyt, ha úgy tetszik, Hazard-játék. Kétségtelen, a mindig elszánt horvátok se piskóták, de hogyha választani lehetne… Nem bánnánk továbbá, ha Izrael maradna a második helyen Portugália előtt, ám ez aligha valósul meg, azaz jövő ősszel – a hollandok mögötti befutás esetén – nem maradna más, mint fohászkodni: nehogy az F csoport másodikja legyen az ellenfél! Orosz–magyar vagy portugál–magyar: egyik sem látszik különösebben kecsegtetőnek…
Ugyancsak eltekintenénk a franciáktól; feltéve, hogy nem ők nyerik az I csoportot. Madridban 1-1- et értek el, és ha Párizsban legyőzik a spanyolokat… Akkor még rosszabb a helyzet, mert a világ- és Európa-bajnoki cím védője alighanem az összes pótselejtezős számára felülmúlhatatlan. Még akkor is, ha nincs kizárva: a Stade de France-ban esetleg szenzáció születik…
Nem lelkendeznénk a svédekért sem. Noha legutóbb legyőzték őket a magyarok, az északiak elleni párbajokból sokszor még a jobb időkben sem sikerült sikeresen „kijönni”. Az írek már inkább megfelelnének, de nem kis meglepetés volna, ha a zöld sziget labdarúgói megelőznék a skandinávokat. (Akik még a németekre is veszélyesek lehetnek, gondoljunk csak a bámulatos berlini bravúrra, a 0-4-ről kivívott 4-4-re.) Nem repesnénk a szembeszökően fejlődő, lelkileg és fizikailag erős bosnyákok, valamint a feltűnően kiegyensúlyozott, nagy rutinnal és türelemmel védekező görögökért sem; a szlovákok már szóba jöhetnének, de nekik a harmadik hely „néz ki”. Montenegróval ugyanaz a helyzet, mint Bosznia- Hercegovinával; Lengyelországgal már nem, ám a legutóbbi Eb házigazdáinak esélyei azonosak a szlovákok kilátásaival. (Külön pech lenne, ha a montenegróiak megelőznék az angolokat, ami nem a papírforma, de nem is elképzelhetetlen.)
A legjobb volna a bolgárokkal vagy a csehekkel, illetve a norvégokkal, az albánokkal vagy az izlandiakkal találkozni. Svájccal már nem annyira, ahogyan Dániával sem (a B csoportban még robbanthat az északi „Dinamit-csapat”). Csehországot – igaz, barátságos meccsen – felülmúlta a válogatott, a norvégok pedig korántsem ellenállhatatlanok; hogy mennyire nem, az kiderülhet november 14-én, a Magyarország–Norvégia próbamérkőzésen. Albánia és Izland jelenleg egészen jól áll, de tenne-e valaki akár csak minimális összeget is e két együttes valamelyikének további előretörésére?
Elméletben egyelőre itt tartunk. A gyakorlatban pedig ott, hogy a nemzeti együttes kedvező pozícióban várja a folytatást. A selejtezők következő három fordulója döntő lesz: 2013. március 22-én Magyarország–Románia, március 26-án Törökország– Magyarország, szeptember 6-án Románia– Magyarország találkozó szerepel a programban. Hű, de messze van az még! De közelebb, mint Brazília…
Ám annyi keserűség után elegendő egyetlen értékes 3-1, és az ember máris előre szalad. A vbselejtezők féléves szünetének kezdetén ez talán megengedhető. Márciusban újra kezdjük, s onnantól már nem szellemi kalandtúra zajlik, végképp semmi sem játék…
Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!