„A nyár legnagyobb párharca” – így ír a nemzetközi sajtó a spanyol labdarúgó Szuper Kupa-döntőről, pedig az efféle meccseket nem szokás a legjelentősebb találkozók közé sorolni.

 
Lionel Messi kitör a fehérek szorításából a legutóbbi Barca-Real rangadón

De hát vasárnap Real Madrid–Barcelona lesz…

Szerdán pedig Barcelona–Real Madrid.

S a királyi gárdának minden sikerélmény kincset ér a katalán együttessel szemben. Miért, fordítva nem így van? – tehető fel a kérdés, ám a „Barca” komoly előnye, hogy az utóbbi időben messze elhagyta örök riválisát, amely egyre csak kapaszkodna utána. A vörös-kékek Guardiola edző fazonírozta alakulatát a világ legjobb klubcsapatának és a Barcelona valaha volt legkiválóbb garnitúrájának tartják – ez se, az se semmi… –, míg a BEK- és BL-specialista, az első számú európai klubtornán máig rekorder Real Madridnak el kellett viselnie, hogy hat egymást követő évadon át már a tizenhat között elbúcsúzott a Bajnokok Ligájától, aztán legutóbb, amikor már nem a nyolcaddöntő volt a végállomás, éppen a Barcelona ejtette ki a hajdanán oly nagy fehéreket…

A Primera Division aranyérme is a katalánoké lett, míg a spanyol főváros emblémájának csupán a Király Kupa-diadal jutott kárpótlásképpen, de az egyetlen (vigaszági) győzelem sok mindent jelentett, csak királyságot nem.

Új évad, új remények…

S az előzmények után Madridban az El Clasico valamennyi kiadása hallatlanul fontos. A múlt alapján a Real Madridnak nem kellene aggódnia, hiszen a spanyol Szuper Kupában 4-0 a mérlege a nagy vetélytárssal szemben. Felülmúlta riválisát 1988-ban, 1990-ben, 1993-ban és 1997-ben is; több örökrangadó a bajnok és a kupagyőztes (kettős) találkozóján nem volt. Ám hol van már 1997, és a Canizares – Panucci, Hierro, Karanka, Roberto Carlos – Seedorf, Guti (Jaime), Ze Roberto (Sanchis) – Mijatovics, Raul, Suker (Victor) összeállítású, a visszavágón 4-1-re győztes csapat? Igaz, a Madrid ezúttal is bevásárolt, de az utóbbi időben rendre az derült ki: bevásárolt szépen… Most összesen hatvanmillió eurót költött a portugál Fabio Coentrãóra, a francia Varane-ra, a német-török Sahinra, a török Hamit Altintopra, valamint a spanyol Callejonra. Válság közepette ez sem kevés…

A Barcelona nem aprózta el: két játékosért fizetett ugyanennyit. A chilei Alexis Sanchezt némi meglepetésre, a barcelonai nevelésű Fabregast a katalán tábor végtelen örömére igazolta le a jelenkor etalonja. (E sorok írásakor hivatalosan még nem jelentették be az Arsenal középpályásának visszatérését, de a spanyol lapok egytől egyig azt írták: hétfőn már bemutatják a régi-új „szerzeményt” a Nou Camp stadionban.) Fabregas nélkül 552,6 millió eurót ér a Barcelona játékoskerete, vele az összeg felmegy legalább 586,6 millióra. A Real Madrid készlete 547,5 milliót kóstál az örök rekorder, 94 milliós Cristiano Ronaldóval együtt. A portugál csatár azonban nem győzi hangoztatni: „Nem a csúcsokra, hanem a trófeákra hajtok”. Ám azokból a bankók töredéke sem jutott…

Real Madrid–Barcelona meccsekből újabban annál több van. Az idén az ötödik és a hatodik egymás elleni találkozó következik, az összes díjmérkőzést tekintve pedig a 214. és a 215. „klasszikust” rendezik. A mérleg kiegyensúlyozott: 86 Real Madrid-, 84 Barcelona-siker és 43 döntetlen. A közelmúlt azonban vitathatatlanul a „Barcáé”. Ma és szerdán kiderülhet: a jelen is. Hacsak…

Ami biztos: idehaza mindkét találkozót a Sport 1 közvetíti. Az eseményhez illően. Elvégre a Real Madrid–Barcelona valóban Sport 1…

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!