Nem győzök mosolyogni magamban, amikor arra gondolok: a nyáron az Amerikai Egyesült Államokban rendezik a centenáriumi Copa Americát, amelynek első kiadását 1916-ban tartották a házigazda Uruguay, valamint Argentína, Brazília és Chile csapatának részvételével. Idén négyszer akkora lesz a mezőny, miután a tíz dél-amerikai szereplőhöz hat együttes csatlakozik a CONCACAF-zónából, vagyis az észak- és közép-amerikai, illetve karibi térségből.

S hogy miért kuncogok? Nyilván emlékszik rá a tisztelt olvasó, hogy tavaly májusban jó néhány FIFA-korifeust vettek őrizetbe Zürichben, a Nemzetközi Labdarúgó Szövetség (FIFA) székháza előtt, s a megbilincseltek döntő hányada olyan országból került ki (vagy inkább került be), amelynek labdarúgói néhány hónap múlva az USA stadionjaiban rúgják a labdát. Az előállítások annak nyomán történtek, hogy Loretta Lynch amerikai főügyész, illetve az FBI – nicsak! – korrupció és vesztegetés gyanújára alapot adó jelekre bukkant a FIFA-val kapcsolatos vizsgálatai során. Felteszem, júniusban nagy dilemmában lesz mind a dél-amerikai szövetség, mind a CONCACAF elnöke, hogy betegye-e a lábát az Amerika Egyesült Államokba, s akkor még nem szóltam az országos szövetségek elöljáróiról…

Nem kis pech: százéves történetében először települ ki Dél-Amerikából a Copa, s mindjárt a „legrosszabbkor”. Bár az utódok nyilván egészen más erkölcsi normákat támasztanak munkatársaikkal és mindenekelőtt magukkal szemben, mint amilyen morális tartás az uruguayi Eugenio Figueredót, a paraguayi Nicolas Leozt, a Costa Rica-i Eduardo Lit, a brazil José Maria Marint, a venezuelai Rafael Esquivo Melót vagy a trinidadi Jack Warnert jellemezte…

Hogy Sepp Blatterről, Michel Platiniről, Franz Beckenbauerről ne is beszéljünk.

Amúgy a Copa egybeesik a labdarúgó Európa-bajnoksággal: az amerikai vetélkedő június 3. és 26., az öreg földrész seregszemléje június 10. és július 10. között zajlik. S ne higgyék, hogy a kereskedelmi jogainak értékét harminc év alatt meghatvanhatszorozó(!) tengerentúli torna a háttérbe szorul majd. Az arénákba 2 millió – mérkőzésenként átlagban 62 500 – szurkolót várnak, és nem kergetnek ábrándokat, hiszen minden idők legnagyobb helyszíni nézettségű vb-jén, az 1994-esen 68 991 volt a meccsenkénti középérték az Egyesült Államokban. A Forbes magazin azt írta a Copáról: „Az USA legnagyobb nemzetközi sporteseménye 2002, a Salt Lake Cityben rendezett téli olimpia óta.” A találkozóknak Boston, Chicago, East Rutherford, Glendale, Houston, Los Angeles, Orlando, Philadelphia, San Francisco és Seattle készül ezer örömmel otthont adni, s rengetegen várják az amerikai közönség körében a legnépszerűbb futballistákat: Messit, Neymart, James Rodriguezt, David Luizt, Suarezt. A harmadik legkedveltebb egyébként az Orlandóban futballozó Kaká, de ő aligha lesz ott a brazil csapatban. Meglehet, Messi is hiányzik majd, mert adóügyének újabb tárgyalását május 31-re tűzték ki…

A jubileumi Copa színlapja kapcsolódik az előbbiekhez. A szereplők: Argentína, Bolívia, Brazília, Chile, Ecuador, Kolumbia, Paraguay, Peru, Uruguay, Venezuela, valamint Costa Rica, az Egyesült Államok, Haiti, Jamaica, Mexikó és…

Nem fogják elhinni. Panama.

Címkék: Gól rovat, FIFA

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!