Kevesen gondolták volna Bert van Marwijk kinevezésekor, hogy az akkor ötvenhat éves szakvezető minden idők legsikeresebb holland szövetségi kapitánya lesz. Még kevesebben számítottak erre közvetlenül a bemutatkozása után, hiszen az oroszok elleni moszkvai 1-1-gyel kezdett, másodszorra pedig 2-1-es eindhoveni vereséget könyvelhetett el az ausztrálokkal szemben.
Ma Hollandiában már építik a talapzatát az „ismeretlen futballista” szobrának, szűk három év alatt ugyanis Maarwijk minden idők legsikeresebb „tulipános” kapitányává lépett elő. Harminchét mérkőzés, 28 győzelem, 7 döntetlen, 2 vereség: ilyen pazar mérlege egyetlen elődjének sem volt. Ráadásul elérte a holland vb-maximumot, hiszen ugyanazt teljesítette, amit Rinus Michels 1974-ben és az osztrák Ernst Happel 1978-ban: a világbajnokság döntőjébe vezette a narancssárga válogatottat. Csapata a kellemetlen kengurukaland óta kizárólag a dél-afrikai csúcstalálkozón, a spanyoloktól kapott ki…
Pedig Marwijk nehezebb helyzetben van a korábbi szakvezetőknél. Itt nyomban fel kell idézni, hogy minden relatív, ezzel együtt kétségtelen: a holland futballnak jelenleg nincs annyi labdarúgó-történeti figurája, mint a korábbi évtizedekben. (Arról már nem is beszélve: az Ajax több korszakban Európa első számú klubcsapata volt, nyert BEK-et a Feyenoord és az Eindhoven is, ám az európai bajnokok tornáján nemhogy az amszterdamihoz hasonló dominanciára, de meglepetéssikerre sem mutatkozik esély.) Ha bárki összeállítaná az utóbbi négy évtized holland All Star-csapatát, abból semmiképp sem hagyhatná ki Ronald Koemant, Rijkaardot, Krolt, Neeskenst, Haant, Gullitot, Cruyffot, Van Bastent, azaz a maiak legföljebb három posztra pályázhatnának: a kapuséra, a jobbhátvédére és az egyik középpályáséra vagy csatáréra (attól függően, hogy 4–4–2-es vagy 4–3–3-as felállásban jelenne meg a képzeletbeli együttes. Feltehetően a jobb-bekk is régi motoros – Suurbier – lenne, aztán tűnődhetne az ember: Stekelenburg kapusnak, továbbá Sneijdernek helyet adjon-e. Már, ha Rensenbrinket ki merné hagyni…
Ám mit mondjon akkor Egervári Sándor? Miután nemrégiben volt a „kétrészes” 3-9, elkerülhetetlen az összehasonlítás. Az amszterdami magyar kezdő tizenegy becsült értéke így fest eurómilliókban (illetve nemegyszer csak százezrekben): Fülöp 2,25 – Lázár 0,6, Vanczák 1, Juhász 6, Laczkó 0,5 – Rudolf 3, Pintér 1, Gera 4, Vadócz 1,5, Dzsudzsák 13 – Priskin 0,5. Enyhén szólva is szerény adatok, és egyéb téren sem jobb a helyzet, mert Hollandiában tízszer annyi igazolt labdarúgót tartanak nyilván, mint Magyarországon. Pedig Hollandia lakossága korántsem százmillió, hanem csupán 16,5 millió…
Azaz az összesített 3-9-cel – és főként az amszterdami 3-5-tel – még mindig sokkal jobban jövünk ki, mint bármi másban (értsd: a labdarúgás akármelyik szegmensében). Igaz, a nemzetközi futballban nem létezik, mondjuk, 20-0-s eredmény, márpedig De Jongot a tőzsdén hússzorosan többre tartják, mint Pintért, és nem ő az egyetlen, aki ennyit ver magyar kollégájára. A hollandok nem is hozzánk mérik magukat: elkényeztetett szurkolóik úgy vélik, hovatovább az örökkévalóságnak futballozik az „Oranje”. S valóban, a szisztematikus Marwijk harminchét mérkőzése, amilyen szembeszökően sikeres, olyan hosszú szakasz, ráadásul a hallatlan megbízhatóság azt vetíti előre: a diadalok száma egyhamar nem változik.
Annak a világnak már régen vége, amikor még mi voltunk a tanítómesterek és a hollandok a „diákok”, vagyis a papírformát igazolta a Vasas–Ajax 4-0 (BEK-negyeddöntő, 1958), majd számunkra kínos meglepetést keltett a Hollandia–Magyarország 2-2 (Eb-selejtező, 1966, Cruyff premierjével). A labdarúgással ma nem büszkélkedhetünk, a Rubik-kockával sokkal inkább.
Bár annak kirakási csúcsait is egy holland fiatalember, a huszonegy éves Erik Akkersdijk tartja…
Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!