„A döntéshozók vakok” – idézi Iker Casillast (Real Madrid) a madridi Marca című napilap. „Mindenki látta a képeket, videofelvételeket. Nem értem, hol marad a büntetés. Nem mintha rosszat akarnék Sergiónak, hiszen ő a barátom, de ami jár, az jár” – fakadt ki Casillas. Az UEFA fegyelmi bizottsága nem találta megalapozottnak a Sergio Busquets (Barcelona) ellen felhozott vádakat, így a középpályás ott lehet a Bajnokok Ligája május 28-i döntőjében a Manchester United ellen.
A vádak szerint Busquets majomnak („mono”) nevezte Marcelót (Real Madrid) az elődöntőben, ám a Barca játékosa utólag azt nyilatkozta, ő csak annyit mondott: „mucho morro”, azaz, „nagy az arcod”.
„Szomorúan kell tudomásul vennünk, hogy az elmúlt néhány szezonban nemzetközi és klubszinten is újjá éledt a rasszizmus az európai labdarúgás közvetlen környezetében. A rasszizmus gonosz. Nem tudok másképp fogalmazni. Ez a labdarúgáson kívülről érkező probléma túl gyakran kerül reflektorfénybe, éppen stadionjainkban. Végleg le kell számolnunk az őrülettel.” Ezek Gerhard Aigner, korábbi UEFA-főtitkár szavai még a 2003-ban kiadott – és Európa minden labdarúgó-, illetve játékvezetői szövetségéhez eljuttatott – uniteagainstracism című kiskátéjának bevezetőjéből. Egy évvel korábban Joseph S. Blatter vezetésével a FIFA rasszizmusellenes világnapok megrendezéséről döntött. A kampány mellé olyan hírességek álltak, mint Sir Bobby Charlton, Thierry Henry, Pele, Michel Platini, Lilian Thuram és Mia Hamm (a 90-es évek legjobb amerikai női játékosa). A FIFA 2004-ben fogadta el saját rasszizmus elleni etikai kódexét, 2009 tavaszán az UEFA bejelentette, hogy félbeszakítaná, és akár le is állítaná azokat a mérkőzéseket, amelyeken a szurkolók rasszista bekiabálásokkal sértegetik a játékosokat. Ennek ellenére a közelmúltban is számtalan inzultus érte a színes bőrű labdarúgókat Európa- és világszerte. A francia válogatott Djibril Cissé februárban jelentette be, a szezon végén biztosan távozik a görög Panathinaikosztól, mert három alkalommal is majomhuhogással gúnyolták, és banánt dobáltak a pályára. Az orosz labdarúgó-szövetség kétmillió forintnak megfelelő összegű bírságot szabott ki Huszti Szabolcs klubjára, a szentpétervári Zenitre, miután egy szurkolója az Anzsi Mahacskala elleni bajnoki mérkőzésen banánt akart nyomni Roberto Carlosnak, a vendégek világbajnok brazil védőjének a kezébe. Egy német turista beismerte, ő dobott banánt a brazil Neymar felé az egy hónapja rendezett Brazília–Skócia barátságos mérkőzésen (2-0). A bátran fellépő FIFA és UEFA eddig egyetlen elmarasztaló döntést sem hozott. Félbeszakadt meccseket ne is keressünk…
Á.D.
Kis francia abszurd
Franciaországban a futball egyes vezetői állítólag 30 százalékban maximalizálnák a fekete, illetve arab játékosok számát az utánpótlásképzésben. Alig több mint tíz éve, még nem voltak ilyen erősek a származást firtató hangok. Az 1998-ban vb-t, két évvel később pedig Eb-t nyerő együttesnek olyan kulcsemberei voltak, mint az algériai berber felmenőkkel rendelkező Zidane, az örmény Djorkaeff, a szenegáli Vieira, a ghánai Desailly, a baszk Lizarazu, a karibi térségből származó Thuram és Henry, vagy az új-kaledóniai kanak törzshöz tartozó Karembeu. A győztesek között volt a jelenlegi kapitány, Laurent Blanc, aki azon a bizonyos megbeszélésen nem ellenezte a kvóta bevezetését.
bezso
Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!