Michael Phelps a 4x200-as amerikai gyorsváltó utolsó embereként hatalmas előnnyel ugrott medencébe és magabiztosan be is hozta első helyre a csapatot. Szokatlannak biztos nem volt szokatlan számára az érzés, hiszen 15. olimpiai aranyát nyerte, talán azt is mondhatnánk, hogy semmi különös nem történt. Mégis sporttörténelmi tett volt ez a 27 éves amerikai úszóklasszistól, hiszen összességében 19. ötkarikás érmét nyerte, átadva a múltnak a szovjet tornásznő, Larissza Latinyina 48 éves csúcsát. Ha minden igaz, itt a vége, hiszen, mint Phelps elmondta, ez volt az utolsó olimpiája.

<h1>Larissza Latinyina</h1>-
  <h1>Michael Phelps</h1>-

Larissza Latinyina

- – Kép 1/2

Bár érmet csak három olimpián szerzett, ott volt a 2000-es sydneyi játékokon is, ahol tizenöt évesen egy 5. helyezés jutott neki 200 pillangón. Egy évre rá már világcsúcsot úszott ebben a számban, ezzel a valaha volt legfiatalabb férfi világrekorder lett. Már ezzel is beírta volna magát a sporttörténelembe, ám amit azóta elért, ahhoz képest ez csak egy aprócska cím. Már a 2004-es athéni olimpián, ahol 6 aranyat és 2 bronzot szerzett, is közel volt Mark Spitz utolérhetetlennek hitt rekordjához (7 aranyérem az 1972-es müncheni olimpián), a 2008-as pekingi játékokon aztán nemhogy utolérte, meg is döntötte azt.Nyolc

számban nyolc aranyérmet nyert, hetet világcsúccsal. A nyolc arany a Phelpset támogató sportszergyártó cég jóvoltából egymillió dolláros bónusszal is járt, amiből az amerikai úszó máig működő alapítványt hozott létre, amely az úszást és az egészséges életmódot népszerűsíti.

Peking után már nem „harapott” annyira. A londoni olimpián látott Phelps már közel sem az volt, akit négy éve láttunk. Igaz ez az eredményekre is (lapzártánkig „csak” 3 arany, 2 ezüst és egy negyedik hely, de valószínű, mire az olvasó kézbe veszi a lapot, megvan a negyedik arany is a 4x100-as vegyes váltóban), de a nyilatkozataira, gesztusaira is. A pekingi „robotból”, az „űrlényből”, ahogy a sajtó akkoriban hívta, egy emberibb, a lelátón szurkoló és minden versenyén az ájulás szélén lévő édesanyjával együtt szimpatikus figura lett, aki azért mellesleg megdöntötte Latinyina 1956 és 1964 között 18 olimpiai éremmel felállított csúcsát. A 77 éves Latinyina a helyszínen nézte végig, ahogy „elúszik” a rekordja (9 arany, 5 ezüst, 4 bronz), de természetesen gratulált Phelpsnek, sőt, szerette volna, ha az érmet is ő adhatja át, ám a Nemzetközi Olimpiai Bizottság ezt nem engedélyezte. Phelps az utolsó napokban megint tündökölt, megnyerte a 100 pillangót és a 200 vegyest, utóbbi szám sajtótájékoztatóján pedig bejelentette visszavonulását. A vegyes váltó döntője előtt 21 olimpiai éremnél járt, és nagyon nehéz elképzelni, hogy belátható időn belül bárki is veszélyeztesse ezt a csúcsot.

27 évesen minden idők legsikeresebb sportolójaként fejezi be pályafutását. Hacsak valaki nem szól neki, hogy akad még egy rekord, ami nem az övé: az érmeinek jelentős részét váltókban szerezte, egyéniben „csak” 13-szor állhatott a dobogóra – Latinyina ebben még eggyel előrébb tart.