Nem szívesen terhelném az olvasót olyan témával, ami látszólag egy szűk foglalkozási réteg; a bírák „belügye”. Most mégis megteszem, mert a bírák nyugdíjazásával kapcsolatban olyan kommentárokat olvas tam, amelyek meglehetősen ellenségesen viszonyulnak a kényszernyugdíjazott bírák felháborodásához. Kíváncsi lettem, mi lehet ennek az ellenséges „közhangulatnak” az oka.
Amikor valaki bíró lett, arra számított – és eddig ezt joggal tette –, hogy 70 éves koráig gyakorolhatja a hivatását, hiszen több mint 150 éven át ez volt a bírói hivatás felső korhatára. Szellemileg és anyagilag egyaránt úgy tervezte az életét, hogy az a lényeges életszínvonal-csökkenés, amit a nyugdíjazás jelent, majd csak 70 éves korában sújtja. És akkor hirtelen elvesznek 8 évet az életéből, józan ésszel megmagyarázhatatlan okokból. Ez a hirtelen és indokolatlan döntés nem csak a bíró életét borítja fel, hanem évekre viszszaveti a bíróság működését is. A számok önmagukért beszélnek: ebben az évben, a több mint 200 bíró elbocsátásával mintegy 40 ezer ügyet kell átadni más bíráknak. Olyan ügyeket is, amelyeket az „öregek” már áttanulmányoztak, részben le is tárgyaltak. A büntetőügyekben például, ha a bíró személye megváltozik, a tárgyalást elölről kell kezdeni. Könnyen belátható tehát, hogy ez az intézkedés hosszú évekre lassítja le az igazságszolgáltatást, és nem a bírák hibájából.
Az Alkotmánybíróság – többszöri nekifutás után – talán hétfőn végre határozatot hoz a bírák nyugdíjazásának ügyében. Eddig nem sikerült dönteniük, annak ellenére, hogy már számos esetben napirendre tűzték a kérdést. Nem véletlen tehát, hogy az Európai Bizottság kezdeményezésére az Európai Unió Bírósága is tárgyalni fogja, hogy a bírákat korai nyugdíjba kényszerítő törvény megfelel-e az uniós jognak. Az elküldött bírák közül pedig mintegy 150-en a strasbourgi emberi jogi bírósághoz fordultak, mert úgy gondolják, hogy az őket sújtó törvény egyfelől hátrányos megkülönböztetésüket jelenti még a saját kollégáikkal szemben is, másfelől pedig sérti a tulajdonhoz való jogukat. Az eddig joggal elvárt jövedelem (magyarul a 70 éves korukig járó fizetésük) ugyanis része a tulajdonjognak, melytől most megfosztották őket.
Bíróságra mehetnek a bírák
Azok a bírák, akiket a 62 éves nyugdíjkorhatár miatt küldtek el, már csak a munkaügyi bírósághoz fordulhatnak, ha az Alkotmánybíróság (Ab) megsemmisíti az érintett jogszabályt – mondta Handó Tünde, az Országos Bírósági Hivatal elnöke csütörtökön az InfoRádiónak. Az Origo értesülése szerint a testület hétfői ülésén megsemmisíti a törvényt: az Ab nem a korhatár 70-ről 62 évre csökkentését kifogásolja, hanem azt, hogy a törvényben nem egyértelmű a nyugdíjkorhatár fogalma, illetve a meghatározás nincs összhangban a korhatárcsökkentést előíró alaptörvénnyel és a nyugdíjtörvény rendelkezéseivel. A rendelkezést nemcsak az Ab, hanem a strasbourgi székhelyű Európai Emberi Jogi Bíróság és a luxemburgi székhelyű uniós bíróság is vizsgálja. A kormány a brüsszeli döntésig várhatóan nem foglalkozik azzal, hogy korrigálja-e, és ha igen, milyen módon az alkotmányellenesnek ítélt törvényrészt – írta a lap.
Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!