Főzni mindenki tud – hangzik a nagy Gusteau bölcsessége a L’ecsóban. Nem mindenkiből lesz nagy séf, de a konyhazseni bárhonnan érkezhet. Én már lekéstem az elit klubot, lelkesedésem viszont vetekszik a család étvágyával.

 

Néha szakácskönyvvel a kezemben is úgy érzem, papucsban próbálok maratont futni. Hiába bújom a szakirodalmat, ugyanazokból az alapanyagokból tudok tapétaragasztót és ötcsillagos lakomát is gyártani. Nem állhatom, mikor a kifinomult szamárvezetők dobálóznak az olyan kifejezésekkel, mint legírozás, blansírozás. Ha nem írják le, hogy a tökfasírthoz először reszeljük le a tököt, én besózom héjastól. A jó szakácskönyv nem csupán ihletet, hanem okos tippeket is ad, és minél maszatosabb, annál sikeresebbek a kipróbált étkek.

Voltam olyan piszok mázlista, hogy mesterszakács és cukrász nagypapám 13 éves koromban egy nyárra elvállalt engem és az unokahúgomat, hogy bevezessen bennünket a sütés-főzés misztériumaiba. A mai napig eszembe jutnak intelmei, bárcsak a tehetsége is rám ragadt volna!

A szakácskönyvek akkor váltak fontossá a nők életében, mikor a városba kerülve, avagy a nagycsaládtól elszakadva megszűnt a kapcsolatuk a mindentudó matriarchákkal. Bár nem csupán nők használják, a modern ételbibliák igazi emancipációs totemek, hangvételük is tükrözi a szemlélet- és szerepváltást. Horváth Ilona 1955-ben kiadott Szakácskönyve például egy „esélyegyenlőségi” Jókai-idézettel indul: „Helyeslem azt, hogy a nők számára minden keresetmódot felszabadítsunk, azt is óhajtom, hogy nő lehessen író, művész, orvos, békebíró, kereskedő, iparűző, tanító, amellett követelem, hogy a nőt úgy neveljük, hogy azért gazdasszony is legyen: midőn a férfi jogaiban osztozik, ne szűnjék meg a nő előjogait megtartani”.

A mai napig bestsellerkötetben (melyet Kaján Tibor bájos rajzai díszítenek) nagy szerepet kap a praktikusság is, hiszen az elfoglalt nőnek már nem kizárólagos feladata a háztartásvezetés. A jó háziasszony legalább 3 napra előre megtervezi a menüt! Én már itt megbuktam. Kezdő konyhakoboldként viszont hosszasan bújtam a sertés bontásának vázrajzát, rácsodálkozva a felsál vagy a dagadó elhelyezkedésére. Ennél is fontosabb, melyik részt milyen ételhez használhatjuk, ne nézzen hülyének a hentes, hogy folyton őt kérdezgetem.

Míg Horváth Ilona anyai jó tanácsokat ad, Lajos Mari inkább a barátnő vagy a szomszédasszony hangján szól hozzánk. Alig akad háztartás, ahol ne fedeznénk fel a magyar konyhaművészet J. K. Rowlingjának fotóművész férjével, Hemző Károllyal közösen készített köteteit, esetleg a komplett gyűjteményt. Az egykori angol-olasz szakos tanárnő alaposan, tanító nénisen magyaráz. Remek tippeket is ad, például hogy a süteményhez használt túrót előbb lazítsuk fel krumplinyomó segítségével.

No és Lajos Marival köszöntött ránk a reformkonyha korszaka: magyaros receptjei mellett a könnyebb, egészségesebb, olykor egzotikus ételek is felbukkannak. Az újdonságra nyitott magyar háziasszonyok pedig elragadtatva cserélték le a vasárnapi zserbót a franciásan elegáns pezsgőkrémes zebratortára.

Napjaink legnépszerűbb szakácskönyvszerzője már tévészakácsként kezdte kulináris pályafutását. Stahl Judit sokat tanult külföldi elődeitől, a brit Nigella Lawsontól, vagy az amerikai Martha Stewarttól. Lelkesedése túláradó, mintha csak csajos napokból és derűs baráti vacsorákból állna az élet. Szereti az extrém ízkombinációkat. Általa ismerte meg az ország például a sós karamellát. Mindenbe tesz olívaolajat, no meg egy kis bulgurt, kuszkuszt, mentazöldet, vagy chili-pelyhet. Bár receptjei használhatóak, könyvei egójával vannak túlfűszerezve: magát, a műsorát, vagy a főzőiskoláját reklámozza.

Szinte minden befutott szakács kap felkérést saját szakácskönyvre. A celebek receptjeit is divat kiadni. Versenytáncos, gasztroblogger, vagy a miniszterelnök felesége is ott van a szerzők között. Bangó Margit szakácskönyvét karácsonyra kaptam, egy fogást nem tudtam elkészíteni belőle. A magamfajta gyarló húshagyónak minden receptje olyan, mint a töltött dagadóval töltött sertéssült, resztelt májas pacalpörkölt körettel és sok szalonnával. Ernyei Béla szakácskönyvére eddig hiába vadásztam, pedig kí­­váncsi lennék, vajon csupa afro­di­ziá­kumból főz-e.

No és ott vannak a te­­ma­tikus szakácskönyvek, melyeket a boltban kilóra lehet kapni: Olasz konyha adószakértőknek, Vaskori rügyételek, Száz híres halas muffin és társaik. Néhány színes darabot én is őrzök itthon, bár leginkább a fordításuk nyűgöz le. A TV Paprika által licencelt szakácskönyveimben több a leiterjakab, mint a recept. Az életben nem sütött még olajban (deep fry), aki ezt „mélysütésre” magyarította. A Nigella falatozójában, a konyha is­­­ten­­nőjének első ma­­gyar nyelven megjelent szakácskönyvében a ferdítő créme fraiche helyett majonézt ajánl a csokoládés-gesztenyés sütihez. Aki nem tud angolul, joggal gondolhatja, igaz minden rémhír, amit a szigetország konyháról terjesztenek. Ezért is inkább Nigella honlapján veszem magamhoz a napi virtuá­lis szénhidrát-sokkot. Imádott Gordon Ramsay-mmel viszont gondban vagyok. Tíztonnás, méregdrága szakácskönyve, a Háromcsillagos séf csak galád porfogó, mely néha becsípi az ujjamat.

Receptjeit kizárólag londoni luxuséttermében főzhetik legálisan. Engem kitagadna a család, ha húsvétra polipcarpacciót szolgálnék fel homársalátával, sült görögdinnyével, bébi­tin­tahallal és rákmártással.

Több szerző is hivatkozik családi receptjeire, vagy legalább egy kreatív nagymamára, akitől a titkos fortélyokat és a főzés szeretetét elleste. Az én családomnak már saját bibliája is van: nagybátyám kézzel írt és fénymásolt szakácskönyve.

Rendszeresen használom, így nem kell folyton telefonos segítséget kérni a déditől, minden családi főzőtudományok kandidátusától. Aki egyébként szorgalmasan gyűjti és jegyzi a recepteket a kislányomnak, abban a reményben, hogy egyszer ő is felfedezi benne azt a szerelmet, mely a családról való gondoskodás egyik legkifejezőbb módja: a főzés.

 

A legnépszerűbbek

• A világon a legnagyobb számban elkelt szakácskönyv az amerikai „Better homes and gardens” (Szebb otthonok és kertek) 1930-ból, mely a 15. kiadásnál tart, 40 millió eladott példánnyal.

• A brit Guardian napilap által összeállított, Minden idők 50 legjobb szakácskönyve listát Richard Olney amerikai író-festő vezeti (A francia étlap szakácskönyve). Második helyen szerepel Elizabeth Davidtől a Francia vidéki konyha, harmadik Claudia Roden Zsidó szakácskönyve.

•  Idén magyar nyelven is megjelent a gasztronómia bibliája, a Larousse enciklopédia. Amit a főzésről, a sütésről, a konyhaművészetről tudni érdemes amatőrnek és profinak, azt tartalmazza a több mint ezeroldalas mű.

• Itthon máig Horváth Ilona Szakácskönyve fogy a legjobban. A Libri népszerűségi listáján jelenleg a második legnépszerűbb Lajos Mari és Hemző Károly könyve, a 99 palacsinta – 33 színes ételfotóval, ezt követi Zelenák Jánostól A halászlé titkai. Bódi Margó és Bangó Margit után Mautner Zsófia, a Chili & Vanília blog szerzőjének szakácskönyve, Farkasházi Réka és Juga Veronika: Csemetéink csemegéi és Frank Júlia: Édes és sós sütemények a legnépszerűbbek. Az Alexandra.hu bestsellere Stahl Judittól a Gyors házias ételek, ezt követi Gordon Ramsay-től a Háromcsillagos séf és Polcz Alaine-től a Főzzünk örömmel!

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!