Egy óriástölgyet ismét ledöntött az idő: távozik a Washington Post igazgatóságából Warren Buffett, az omahai bölcs, a világ első számú tőzsdei befektetője. Nem nagy ügy, mondhatnánk. Nyolcvanon túl épp elég lesz neki az évtizedek óta szárnyaló Berkshire Hathaway alap kormányzása, melyen évtizedek alatt milliók gazdagodtak meg. Ám itt nem egy embert, egy tőzsdei gurut búcsúztatunk, hanem egy igazi amerikai szimbólumot.
A nyugodt, okos, szerény sikeremberét. Buffett még ma is abban a házban lakik, melybe első nagyobb tőzsdei sikerei után költözött. Autóját, egy öreg Fordot maga vezeti és a gyerekei már egyetemisták voltak, mikor megtudták, hogy apjuk a világ egyik leggazdagabb embere. Pedig valamit sejthettek volna. Mikor kiskamaszként megkérték, hogy duplázza meg zsebpénzüket, az öreg ráállt. Ám másnapra két nyerőautomatát helyezett el a gyerekszobák folyosóján. Estére visszanyerte az emelést. Ma már mosolyogva imádják éltes korú utódai, pedig vagyonát utolsó fillérig Bill Gates alapítványába utalta, hogy ketten együtt százmilliárd dolláros jótékonysági alappal segítsék a világ éhezőit. Ez épp másfélszerese a teljes magyar költségvetésnek. Egy szín, egy figura, egy nagy alak lassan elmúlik az üzleti életből.
De hát a héten a majd’ három évtizeddel fiatalabbak közül is elköszönt két nagy név. Steve Jobs újra betegszabadságra ment. A rákkal küzdő Apple-vezér betegségének híre jobban megrázta az amerikai tőzsdeindexeket, mint a teljes vállalati gyorsjelentési szezon.
Fölállt székéből Eric Schmidt is, aki csupán tíz évig vezette a Google-t, ám ez idő alatt olyan üstökösként fénylett a technológiai szektor egén, amire a Microsoft óta nem volt példa. A Google az ő műve – tartották legtöbben. Ez az ember egyetlen negyedév alatt annyi nyereséget hozott – több mint 500 milliárd forintnyit –, amivel a teljes magyar nyugdíjkasszát meg lehetne duplázni.
És nincs már Bill Gates sem a vállalati vezetők sorában. Azóta talán kevesebbet is hallunk a Microsoftról.
Nekünk itt, Közép-Európában sajátos fogalmaink vannak sikerről, üzletről, gazdagságról. Pedig léteznek fantasztikus figurák, akik a semmiből egymaguk tudnak nagy gazdagságot teremteni. És ezekből a felmérhetetlen vagyonokból ők a legkevésbé sem részesednek. Azoké a százezreké, millióké a haszon, akik állást, jövőt kaptak általa. Ez a piacgazdaság szebbik arca.
Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!